Merhabalar, bugün sizlere Apple’ın en yeni ve gözde yapısı olan SwiftUI’dan bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım :)

SwiftUI, Apple’ın Haziran ayındaki WWDC 19 etkinliğinde tanıtıldı. Etkinlik ile ilgili bir yazı yazmıştım. Aşağıdaki linkten yazıya erişebilirsiniz :

SwiftUI, Apple Developer’ların projelerini daha efektif ve hızlı bir şekilde geliştirmeleri amacıyla tanıtılan bir yapıdır. Uygulamayı kodlarken bir taraftanda yapılan değişiklikler canlı olarak ekranda görüntülenebilecek.

Swift programlama dili 2014 senesinde yine bir WWDC etkinliğinde tanıtıldı. 5 senedir Apple geliştiriciler tarafından kullanılan tatlı, sade ve güçlü bir dildir. Swift dilini tanımaya çalıştığımız bir yazı yazmıştım. Linkten ilgili yazıya erişebilirsiniz :

Etkinlikte App Store’da bulunan uygulamaların 450.000 ‘inde Swift programlama dilinin kullanıldığı açıklandı.

SwiftUI tanıtılırken Apple’ın Yazılım geliştirmede etkin bir konumda olan Craig Federighi SwiftUI hakkında şu görüşleri belirtti :

SwiftUI, sürecin büyük bölümünü otomatik hale getirerek kullanıcı arayüzü oluşturmayı tam anlamıyla dönüştürüyor, kullanıcı arayüzünün uygulamada nasıl göründüğünü ve nasıl davrandığını gerçek zamanlı olarak önizleme olanağı sağlıyor. Geliştiricilerin onu seveceğini düşünüyoruz.

SwiftUI ’ın sağladığı birçok kolaylık bulunmaktadır. Arayüz tasarımı, Dark Mode, Erişilebilirlik, dil desteği ve daha birçok sayıda yenilik ile SwiftUI yazılım geliştiricilere çok büyük katkıları olacak.

SwiftUI ile iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS gibi tüm Apple platformlarına hızlı ve kolay bir şekilde çeşitli uygulamalar geliştirebileceksiniz.

SwiftUI ile projeler geliştirmek istiyorsanız iOS 13, watchOS 6, tvOS 13 veya macOS Catalina platformlarından birinde en güncel sürüme sahip olmanız gerekmektedir.

SwiftUI Genel Özellikler

  • Az kod yazarak daha fazla iş yapılabilecek.
  • Birçok küçük nesneyi bir bütün hale getirerek uygulamanın daha efektif, modüler hale gelmesini sağlıyor.
  • Apple ürünlerinin tamamına tek bir tasarımla geliştirme imkanı sağlıyor.
  • Defalarca aynı kod satırlarını kullanmaktan kaçınıp, daha sade ve temiz bir kod yapısına geçiş sağlanıyor.
  • Yazılan kodun anlık olarak görüntülenmesi. Flutter, React Native’den sonra SwiftUI’da bu yapıyı desteklemesi oldukça hoş bir durum.

Flutter ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz :

  • UIKit yapısından daha hızlı çalışıyor ve cihazlar üzerinde daha hızlı derlenebiliyor.
  • Animasyon ve arayüz işlemleri daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.

SwiftUI Örnekleri

SwiftUI yapısını tanıdıktan sonra örneklerimizi yapabiliriz :)

Örnek 1 : Text Kullanımı - HelloSwiftUI Mesajı

View içesinde bir text tanımladık. Text içinde “Hello SwiftUI” yazısı yazdık. Sağ tarafta online olarak yazılan kod çıktısı gösterilmektedir.

Örnek 2 : Image Kullanımı - SwiftUI Image Gösterimi

Bu örneğimizde ise View içerisinde bir Image tanımladık. Assets klasörüne atmış olduğumuz SwiftUI iconunu ekranda görüntüledik.

Örnek 3: Button Kullanımı - Click Me Butonu

Son örneğimizde ise VStack içerisine Button ekledik. VStack bir view içerisinde başka bir view kullanabilmek için kullanılan yapıdır. Butonu özelleştirdikçe sağ tarafta görüntüledik.

Evet arkadaşlar, SwiftUI yapısını tanımaya çalıştık. Gelecek yazılarda görüşmek üzere bol kodlu günler herkese :)

Mobile Application Developer 👨🏻‍💻

Mobile Application Developer 👨🏻‍💻