Halil Özel

Dec 31, 2020

4 min read

Kitap Okumanın Faydaları

Selamlar, 2020'nin son blog yazısında hayatta kazanmış olduğum en büyük alışkanlıklardan biri olan kitap okumanın faydalarından bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım 👀

Görsel Referans

Kimine göre hobi kimine göre tutku olan Kitabın insanlığa birçok yararı bulunmaktadır. Corona sürecinde evlerde kalan insanlık bu zaman zarfında daha fazla kitap alışverişi yapıp daha fazla kitapla haşır neşir oldu. Bende birçok farklı kategoride birbirinden güzel kitaplara konuk oldum. Şimdi kitap okumanın faydalarından bahsedelim.

Görsel Referans

Özellikle yaşlanmayla birlikte ortaya çıkan hafıza sorunlarının etkili çözümlerinden birisi kitap okuyarak zihinsel aktivitelerin canlı tutmaktır. Kitap okuyan kişilerde Alzheimer vb. hastalıklara yakalanma riskleri %50 oranında düşmektedir. Bundan dolayı zihin için en iyi, en kolay egzersiz kitap okumaktır. Hafızanızı temiz ve zinde tutmak için kitap okumalısınız. Kitap okumaya başlamak isteyenler için destekleyici bir maddedir.

Günümüz insanının büyük sorunlarından biri olan kendini ifade edememe sorununuz çözülecek. Bilginiz artacak, kelime hazneniz genişleyecek ve kendinizi daha iyi ifade etmiş, daha anlaşılır olacaksınız. Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta daha kolay başarılar elde edeceksiniz. Joey’i gibi özgüveniniz yükselip insanlarla kolay bir şekilde iletişim kurabileceksiniz.

Gif Referans

Kitap okumak her zaman sizlere yeni ve farklı düşünceler katar. Hangi alandan olursa olsun okuduğunuz kitap size bir değer katar. Daha kültürlü olmanızı sağlar. Friends’in Joey’si gibi arkadaşlarınızın yanında bilgisiz şekilde oturup kafa sallamak yerine haydi okumaya başlayın ✅

Gif Referans

Kitap okumak sizi oldukça zeki yapar. Bilimsel olarak yapılan deneylerle kanıtlanmıştır. Düzenli bir şekilde kitap okuyan kişilerde beyinleri yeni nöronların oluşmasına izin vermektedir. Kitap, okuyan kişileri daha zeki hale getiriyor.

Gif Referans

Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış bir değer faydası ise stresle baş edebilmektir. Yoğun, yorucu ve stresli bir günün arkasından gece yatmadan önce okunan kitabın ruhsal ve bedensel açıdan sizleri rahatlattığı kanıtlanmıştır. Günümüzün büyük problemi olan stresi kitap okuyarak azaltabilirsiniz.

Görsel Referans

Kitap okumak, kelime dağarcığınızı geliştirmektedir. Her kitap farklı bir dünya olduğu için belki daha önce duymadığınız, bilmediğiniz kelime ve kavramları öğrenerek kelime haznenizi genişletebilirsiniz. Bu sizin daha sosyal, kültürlü ve özgüveni yüksek bir insan olmanıza yardım eder.

Görsel Referans

Ne yapsam uyuyamıyorum diyenlerden misiniz? Sizi buraya alalım. Bilim insanlarının çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre yatmadan önce okunan kitap, dergi sizin uykuya daha kolay dalmanıza sebep olup, kaliteli bir uyku çekip, dinç bir şekilde sabah kalkmanıza yardımcı olur.

Kitaplar en iyi arkadaş, en sadık sevgili olduklarını çok sık duyarsınız. Gününüzün her anında ne zaman ona vakit ayırdığınızda size hiçbir zaman olumsuz cevap vermez. Her sevgili gibi ilgi ve alâka bekler. Asla size ihanet etmez. Kitap okuyan insanların yalnızlıktan şikâyet ettiklerini ne duydum ne de gördüm. Zamanlarını kitapla değerlendirenler kimseye ihtiyaç duymazlar. Yedi Güzel Adam dizisinde kitap ile ilgili bu sahneyi izlemenizi tavsiye ederim:

Özel günlerde hediye seçimi oldukça zordur. Yeni yıl, bayramlar, doğum günleri ve daha niceleri :) Ne hediye alsam diye kara kara düşünürsünüz. Her yerde her zaman olduğu gibi yine Kitaplar imdadımıza yetişir. Kitap okuyan birine alacağınız en nadide en yararlı hediye elbette kitap olacaktır. Aynı şekilde size kitap hediye edilmeside mutlu ve huzurlu olmanızı sağlayacaktır.

Gif Referans
Görsel Referans

Kararsızlık her insanda zaman zaman olan bir durumdur. Bir olayı yaparken, bir girişime girerken, alışveriş yaparken ve daha birçok konuda insan ikilemde kalır ve karar vermekte zorlanır. Kitap okuyan insanlarda ise karar verme mekanizması daha gelişmiş olur. Artıları-eksileri kafasında tartarak en iyi kararı vermeye çalışır.

Amazon TR, Kitapyurdu, Kidega gibi birçok websitesinden kolayca, indirimli şekilde kendinize kitap ısmarlayabilirsiniz.

Son zamanlarda okuduğum bazı kitaplar aşağıdaki gibidir:

Kitap okumanın yararlarını 10 maddede toplamaya çalıştım. Sizlerde yeni yılla birlikte kendinize bir hedef belirleyip her gün 3–5 sayfa neyse artık okumanız gerekir. Hem kendinize hemde insanlığa yararlı bir birey olmak adına okuyun lütfen 🤓 Herkese Mutlu Yıllar 🥳🥳🥳

Android Developer 👨🏻‍💻

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.