Jetpack Compose Nedir?

Halil Özel
5 min readApr 12, 2021

Selamlar, bugün sizlerle Android geliştiricilerin heyecanla stabil sürümüne geçmesini bekledikleri Jetpack Compose’u öğreneceğiz. Hazırsanız ⁉️ Haydi başlayalım 🎬

Jetpack Compose

Jetpack Compose, Google Developer’lar tarafından geliştirilen Native UI’lar oluşturmaya yarayan 🆕 Android Modern Tool’udur.

Jetpack Compose, iOS uygulama geliştirmede kullanılan SwiftUI’a 😍benzetilmektedir. Bu benzetme daha kolay tasarım, az kod, çok iş mantığından yola çıkılmaktadır.

SwiftUI ile ilgili bilgiler için aşağıdaki blog yazısını inceleyebilirsiniz ⬇️

Jetpack Compose, Android uygulamalarda UI geliştirmelerini basitleştirip, daha hızlı ✈️ şekilde app geliştirmesine olanak sağlar.

Jetpack Compose’un mottosu ise daha az kod, güçlü araçlar, sezgisel Kotlin API’lar, hızlı bir şekilde uygulama geliştirmedir.

  • 🆒 Daha az kod kullanmak: Tüm hata sınıflarından kurtulup, basit kod düzeniyle kolay bakım sağlayın.
  • 👁 👁 Sezgiseldir: Yapmanız gereken sadece UI tanımlamak, gerisini Compose hallediyor. Uygulamanın durumunda değişiklikler oldukça otomatik bir şekilde UI ekranlarınız güncelleniyor.
  • 💨 Uygulama geliştirmesini hızlandırın: Yazmış olduğunuz mevcut koda uyumludur. İstediğiniz zaman kolayca bakımını yapabilirsiniz. Flutter’da olduğu gibi yazdığınız kodu anında görüntüleyebilirsiniz. Bu şekilde tasarımlarınızı daha hızlı yapabilirsiniz.
  • 💪🏻 Gücüne güç kat: Android’in platform API’lerine erişim sağlar. Material Design, Dark tema, animation ve daha birçok özellikle uygulamanızı modern şekilde oluşturup kullanıcıları kendinize hayran bırakın.

Detaylı bilgi için resmi sitesini inceleyebilirsiniz ↩️

--

--