iOS’de AdMob Kullanımı

Bugünkü yazımda sizlere iOS’de sıklıkla kullanabileceğiniz bir yapı olan AdMob’dan bahsedeceğim. Hazırsanız haydi başlayalım :)

AdMob Nedir?

  • AdMob, mobil uygulama geliştiricilerinin gelir elde etmesini sağlayan bir reklam hizmetidir.
  • AdMob, mobil uygulamalarınıza reklam ekleyerek para kazanmanızı sağlamaktadır.
  • İlk olarak 2006 yılında Omar Hamoui tarafından kurulmuş olan ve Kasım 2009'da Google tarafından 750 milyon USD’lik bir fiyatla satın alınan AdMob, reklam veren ve geliştiricileri buluşturan, iOS dünyasının en çok tercih edilen gelir elde etme modellerinden birisidir.
  • AdMob, uygulamaların indirilme rakamlarına göre ücretlendirme yapmak yerine, reklamlara tıklanma oranlarına bağlı olarak gelir sunmaktadır. Reklamların tıklanıldığı ülkelere göre kazançlarda farklılıklar oluşmaktadır.
  • Kullanıcıların ilgi duydukları kategorilere göre reklam göstermesi sayesinde, uygulamanızın popülerliğine paralel olarak kazanç elde edebilirsiniz.

Nasıl Başvurabilirim?

AdSense hesabı olan geliştiriciler, bu hesabı mobil uygulamalar için AdMob ile senkronize edip, hemen kullanmaya başlayabilir. Eğer bir reklam hesabınız yoksa, aşağıdaki linke tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz!

Üyelik işlemlerini bitirdikten sonra artık geliştireceğimiz uygulamanın adını belirterek projemize başlıyoruz. Aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririm.

İki tip reklam ekleme seçeneği sunmaktadır. Birincisi mağazada aktif olan bir uygulamaya reklam eklemek, diğeri ise yeni oluşturulan bir uygulama içerisinde göstermeye başlamak. Bizler ikinci seçeceğiz ve yeni bir uygulama oluşturarak yolumuza devam edeceğiz.

Uygulamanın adını girip hangi platforma ait olduğunu seçiyoruz. İstediğiniz adı verebilirsiniz. Sorun değil. Ama uygulama adınızla aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Geliştirdiğimiz uygulama iOS platformunda olduğundan o kısmı işaretledik.

İlerle butonuna bastıktan sonra bu ekran ile karşılaştıysanız artık AdMob kimliğine sahipsiniz demektir! Bu, uygulamaya ait reklam birimleri oluşturarak denemeler yapabileceğiz anlamına geliyor. Uygulama kimliğini uygulama içerisinde kullanacağız.

AdMob tarafından iOS uygulamaları için belirlenmiş 3 tür reklam seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan 2 tanesini (Banner ve Geçiş reklam) türlerini uygulamamızda kullanacağız. Ödüllü reklamlar, genellikle oyunlarda tercih edilir ve kullanıcıya reklam izlemesinin karşılığı olarak oyun içi para veya can verilen bir reklam türüdür.

Gelin kısaca bu reklam türleri nelermiş onları tanıyalım gelecek derslerde bu reklam türlerini kullanarak çeşitli örnekler yapalım.

Reklam Türleri

Banner : Bir uygulamada genellikle ekranın en altında dikdörtgen resim veya metin halinde karşımıza çıkan reklam türüdür. Kullanıcılar uygulamada gezinirken, etkileşeme girerken ekranda bulunan bu reklamlar belirli aralıklarla yenilenebilir, kullanıcıya farklı reklamlar gösterilir. Mobil reklamcılıkta yeniyseniz kullanıcıların pek önemsemediği ve rahatsız olmadığı bir reklam türü olan Banner ile başlamak sizler için çok iyi olacaktır.

Geçiş : Banner reklama göre ekranda kapladığı alan daha fazladır. Tüm ekranı kaplayan reklam türüdür. Banner reklama göre daha fazla getirisi bulunmaktadır. Geçiş reklamları, bir sayfadan bir sayfaya ya da oyun bitişlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Eğer kapat tuşuna ya da geri basarsa reklam kapatılır ve kullanıcı yine ekranda gezinmesine devam edebilir.

Ödüllü : Bu reklam türümüz ise karşımıza sıklıkla oyun oynarken çıkar. Bu reklamı izlerseniz şu kadar paranız olur ya da şu kadar can toplarsınız şeklinde karşımıza çıkar. En fazla getirisi olan bu reklam türü mağazadaki birçok uygulamada aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Bugünkü blog yazımızda sizlerle beraber AdMob yapısını inceledik. Reklam türleri nelermiş onlara baktık. Bir sonraki blog yazılarında oluşturduğumuz bu AdmobApp adlı uygulamamıza 3 farklı reklamı ekleyip, ekranda nasıl gözüküyor hep birlikte bakacağız.

Bir sonraki blog yazılarımda görüşmek üzere. Kendinize iyi bakın. Destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim, herkese kolay gelsin :)

Android Developer 👨🏻‍💻

Android Developer 👨🏻‍💻