Merhabalar, Bugün sizlerle iOS uygulamalarınızda kullanabileceğiniz reklam türülerinden ilki ve en basit olanından bahsedeceğim. Hazırsanız haydi işe koyulalım.

iOS programlamda AdMob kullanımı ile ilgili yazıya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz :

Direkt bu yazıya geçmenizi önermem. AdMob yazısında yapmış olduğumuz adımları yaptıktan sonra bu yazıya geri dönerseniz daha koordineli bir şekilde reklamlarımızı ekleyebilir ve gerekli adımları takip edebilirsiniz.

Banner Reklam Nedir ?

iPhone ya da iPad cihazındaki ekranların alt ve üst kısmında görünen en temel reklam biçimidir. Banner reklam birçok iOS uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıcıların canını sıkmayan bir reklam türüdür. Bende bu reklam türünü hem iOS hem de Android uygulamalarımda sıklıkla kullanıyorum. İlk iOS uygulamam yayında. Aşağıdaki linkten uygulamaya ulaşıp, inceleyebilirsiniz :

İlk etapta bu reklam türünü kullanıp, daha sonra diğerlerini denemenizi tavsiye ederim.

Uygulamaya Banner Reklam Ekleme

Uygulamaya hangi reklamı ekleyeceğimizi soruyor. Bizler bu blog yazısında Banner reklamı öğrendiğimiz için onu seçiyoruz.

Banner reklam türünü seçtikten sonra reklamımıza bir name veriyoruz. Daha sonra bu ad ile reklamlarımız arasında bu reklam türünden ne kadar kazanç elde etmişiz onu rahatlıkla takip edebiliriz. Reklamımızda neler gösterebiliriz onları seçiyoruz. Birde Google tarafından otomatik yenileme özelliğini seçiyorum. Sizler farklı şekillerde seçerek deneyebilirsiniz. Son olarak reklam birimini oluştur diyerek son aşamaya geçiş yapıyoruz.

Başarılı bir şekilde işlememizi tamamladık. Verilen id değeriyle birlikte uygulamamızda artık Banner reklamlar gösterebileceğiz.

Uygulama Kısmı

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra iOS uygulama tarafına geçiyoruz. Aşağıdaki adımları takip etmenizi öneririm.

  • Reklamı uygulamamızda görüntüleyebilmek için Mobile Ads SDK’i projemize eklememiz gerekiyor. CocoaPods kullanarak bu kütüphaneyi ekleyeceğim. CocoaPods ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Aşağıdaki linkten ilgili yazıya ulaşabilirsiniz :

Projenizin bulunduğu konuma gidip aşağıdaki adımları uygulayacağız.

  • Pod dosyası oluşturma işlemi
pod init
  • Pod dosyanın içine kütüphaneyi ekleme işlemi
  • Kütüphaneyi uygulamaya ekleyebilmemiz için komut satırına aşağıdaki ifadeyi yazıyoruz.
pod install

Yükleme işlemleri başarılı bir şekilde yapıldı. Proje klasörümüzün içine girip bakıyoruz. Yeni dosyalarımız oluşmuş. Uygulamayı kullanırken artık beyaz renkli dosyayı AdmobApp.xcworkspace açarak uygulamaya giriş yapacağız.

Bu yükleme işleminden sonra artık uygulama içerisindeki hazırlıklara devam edelim.

Uygulamayı açtıktan sonra Info.plist dosyasına uygulama için oluşturulmuş id değerini ekliyoruz. Bu değeri eklemezsek uygulamada herhangi bir reklamı görüntüleyemeyiz.

Sizlerde kendi id değerlerinizi tanımlayabilirsiniz.

Bu işlemleri başarılı bir şekilde tamamladıysanız şimdi tasarım kısmına geçip reklamımızı hazır etmeye başlayabiliriz.

Ekranın en altına bir view ekliyoruz. Reklam göstereceğimiz için reklam yüklenmezse kırmızı bir alan gözüksün diye o rengi kullandım. Class olarak GADBannerView seçmemiz gerekiyor yoksa reklamı gösteremiyoruz.

Eklediğimiz alanı ViewController’da tanımlıyoruz. Bu yapıyı kullanabilmemiz için GoogleMobileAds kütüphanesini import etmemiz gerektiğini unutmayalım !!!

viewDidLoad() fonksiyonu içerisinde yukarıdaki kod parçacıklarını yazıyoruz. Reklam id değerimiz, rootViewController da olacağının belirtimi ve yükleme işlemiyle işlemi tamamlıyoruz.

Not : Google reklamları kullanırken test reklam id değerlerinin kullanılmasını önermektedir. Diğer türlü kullanımlarda tıklanmalarda sorunlar çıkmaktadır. Bizlerde Google’un test id değerini kullandık.

ca-app-pub-3940256099942544/2934735716

Gerekli tüm işlemleri tamamladık. Artık uygulamayı deneyimle vakti :)

Uygulamanın Çalıştırılması

Harika !!! Banner reklamımızı uygulamamızda başarılı bir şekilde görüntüledik.

Not : Reklamın boyutu iPhone, iPad ekranlarda ve kullanılan cihazlara göre farklılık gösterebilir. Aşağıdaki tabloda istediğiniz boyutu seçip ekranda gösterebilirsiniz.

Ben uygulamada en basic Banner türünü kullandım. Sizlerde istediğiniz boyutları verip, banner reklamlarını uygulamalarınızda kullanabilirsiniz.

Banner reklam yüklenirken oluşabilecek hata ya da diğer durumları gözlemleyebilmek için Delegate eklemeniz o işlemleri takip etmeniz gerekir. Onları Google’un dökümanından takip edebilirsiniz.

Çok sade ve adım adım anlatılmış. Kesinlikle bir göz atın derim ;)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Mobile Application Developer 👨🏻‍💻

Mobile Application Developer 👨🏻‍💻