Django Nedir?

Halil Özel
6 min readMay 29, 2018

Merhabalar Arkadaşlar,

Bugünkü yazımda sizlere Python programlama dilinin web kısmında kullanılan bir framework’ü olan Djangodan bahsedeceğim. Django ile tanışmam ilk iş deneyimimde olmuştu. Hazırsanız haydi başlayalım :)

  • Django, Python Programlama Dili için hazırlanmış ve BSD lisansı ile lisanslanmış yüksek seviyeli bir web çatısıdır(framework). Basit kurulumu ve kullanımı, detaylı hata raporu sayfaları ve sunduğu yepyeni arayüz ile diğer sunucu yazılımı ve frameworklerden kendini ayrıştırmaktadır. İsmi, caz gitaristi Django Reinhardt’tan gelmektedir.
  • Django Projesi’nin temel amacı, karmaşık bir yapıda olan web uygulamalarının kullanımını kolaylaştırmaktır. Django yeniden kullanılabilirlik, modülerlik, hızlı geliştirme süreci politikasına sahip bir yapıda tasarlanmaktadır.
  • Django da ayrıca her projeye ait temel kayıt ekleme, silme, düzenleme ve güncelleme fonksiyonlarını bünyesinde barındıran dinamik bir yönetim paneli sağlar. Karmaşık veritabanlarından kurtulmak isteyenler için rahat kullanışlı bir web çatısıdır. Şiddetle tavsiye edilir :)
  • Django, Python programlama dili ile yazılmış bir MVT mimarı yapısını kullanan, yüksek seviyeli ve açık kaynaklı(open source) bir web çatısıdır. MVT dediğimiz yapı ise Model, View ve Template şeklindedir. Django’nun geliştirme aşamasında bu yapıya dikkat edilerek kodlandığını…

--

--