 Apple WWDC 2021 Etkinliği

Selamlar, bugün sizlerle Apple geliştiricilerinin ve Apple ürünlerini kullanan milyonlarca kişinin beklediği bir etkinlik olan WWDC 21 nasıl başladı neler tanıtıldı onları inceleyeceğiz. Hazırsanız haydi başlayalım. 🤓

Apple WWDC 2021

Apple Worldwide Developer Conference (WWDC) (Türkçesi: Apple Dünya Geliştiricileri Konferansı), Amerika’nın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Apple’ın her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde, yazılım geliştiricileri için düzenlenen bir etkinliktir. Bu etkinlikte Apple, dünyanın dört bir yanından gelen binlerce yazılım geliştiricisine, Apple mühendisleriyle bir araya getirip atölye çalışmaları ve yazılım oturumlarına katılma imkanı sağlamaktadır. Etkinliğin genel amacı yeni geliştirilen iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS gibi yazılımlara dayanmaktadır.

Etkinlikteki oturumlar aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir:

  • Sessions (Oturumlar): Yeni duyurulan Apple teknolojilerini kullanarak, yeni nesil uygulamalar oluşturmak için ihtiyaç duyulan ayrıntılı teknik bilgiler verilen oturumlardır. Bu oturumlara ilgi büyüktür.
  • Hands-On Labs (Pratik Laboratuvarı): İşbirlikçi bir grup ortamında Apple mühendisleri tarafından uzman tavsiyeleriyle, hali hazırda yazılmış olan kodlara yeni teknolojileri entegre ederek ilgili bilgiler verilir.
  • Consultations (Danışma): Kullanıcı arayüzü tasarımı, uygulama dağıtımı, pazarlama, analiz ve benzeri konularda birebir kişisel yardım için Apple uzmanlarıyla buluşma imkanı sağlanır. iOS Developers için oldukça önemli bir olaydır.
  • Guest Speakers (Misafir Konuşmacılar): Endüstri uzmanları ve armatürler tarafından öğle yemeğinde konuşmalar düzenlenir. Bu konuşmalarda misafir edilen konukların yaptıkları sessionlardır.
  • Get Togethers (Toplanma): Belirli konular etrafında, aynı fikirdeki geliştiriciler ve Apple uzmanlarıyla görüşmeler yaparlar. Fikir alışverişi yapıp çeşitli bilgiler edinirler.
  • Special Events (Özel Etkinlikler): Hafta boyunca şehir etrafındaki deneyimlerden yararlanılır ve bir parti düzenlenir. Partide doyasıya eğlenilir. Şarkılar eşliğinde etkinlik stresi atılır.

WWDC’nin ne olduğunu öğrendikten sonra artık bu seneki etkinliğe geçebiliriz.

 WWDC21

WWDC21

Apple, bu senede geçen sene olduğu gibi WWDC etkinliğini Corona Virüs nedeniyle online gerçekleştireceğini duyurmuştu. Etkinlik dün Keynote session ile başladı. Etkinlik 7–11 Haziran 2021 tarihleri arasında devam edecek. Online şekilde oturumları takip edebilirsiniz. 👇🏻

macOS Monterey 💻

MacOS Montery

MacOS’un yeni sürümü 12 version numarasıyla Monterey oldu. Monterey, Kaliforniya’nın merkez sahilinde olan bir şehirdir. Yeni sürümde Apple bu şehre atıfta bulunmuş.

Universal Control

Universal Control özelliğiyle artık MacBook cihazlarla iPad, iMac cihazlar arasında köprü vazifesi görebilecek. İsteğe bağlı olarak üç tip farklı cihazı rahatlıkla kullanabileceksiniz. Dosya aktarımını bu cihazlar arasında kolayca yapabileceksiniz.

WWDC21 Safari

Apple’ın gözbebeği tarayıcısı 🌎 Safari’de gözle görülür yeniliklerle bizleri karşılıyor. Karmaşık sekmelerden kurtulup daha göze hitap eden, sade sekmeler olacak. İsteğe bağlı olarak gruplanabilecek. Tarayıcının arka planı ve menüsü de ziyaret edilen sayfaya uyumlu hale getirilecek. Tabiri caizse Bukalemun gibi ortama göre renk değiştirip ortama ayak uyduracak.

Shortcuts

Shortcuts ile birçok şeyi aynı anda yapabilme olanağı sağlıyor. Günlük hayatımızı kolaylaştıracak şekilde kısayollara bu özellikleri atayarak hem zaman hemde enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Siri’de her zaman ki gibi yardımcımız olarak bu özelliği kullanırken yanımızda.

AirPlay to Mac

Mac cihazlardaki görüntüleri AirPlay to Mac vasıtasıyla başka Mac cihazlara kolaylıkla artık aktarabileceğiz. Dikkat çekici bir özellik ise diğer Mac’in ses çıkışını hoparlör olarak kullanabilirsiniz.

AirPlay: Apple aygıtlarınızdan video, fotoğraf, müzik gibi içerikleri Apple TV’nize, sevdiğiniz hoparlörlere ve popüler akıllı TV’lere iletebilirsiniz. AirPlay bir bağlantı teknolojisidir.

iOS 15 📱

iOS 15

iOS 15'te oldukça önemli geliştirme, yenilikler bulunmaktadır. FaceTime’da yapılan geliştirmeler oldukça dikkat çekici.

Apple Weather

Hava Durumu ☀️ uygulaması daha kullanışlı daha fazla özellikle karşımıza çıkıyor. Sürücüler yardımcı olacak bir dizi yol bilgisi, şehirlerle ilgili ayrıntılar bulunacak. Google Maps’in daha önceden duyurduğu bir özellik olan AR destekli navigasyon deneyimi sunulacak.

iOS 15 Notifications

Bildirimler 🔔 günümüzün olmazsa olmazları ama bazen can sıkıcı olabiliyor. Gözden kaçmadan tutunda gereksiz bildirimlerin üstte gözükmesine kadar birçok durum var. Apple, iOS 15 ile birlikte bildirimleri daha basit hale getirip, önceliği yüksek olan bildirimlere göre sıralayabilecek. Özet halinde gün sonunda bakmadığınız bildirimlere göz gezdirebileceksiniz.

iOS15 FaceTime

FaceTime 📷 artık Android ve Windows cihazlar üzerindende kullanılabilecek. iOS kullanıcılarına özel olan bu durum iOS 15 ile maziye karıştı. Toplantılarda olmazsa olmaz ortam seslerinin karşıya gitmemesidir. Bu geliştirmelerle birlikte arka plan sesleri daha az duyulabilecek, sanki yüz yüze meeting yapılıyormuş hissi verebilecek.(Spatial Audio) FaceTime’ı daha sosyal bir araç haline getiren Apple, birlikte izle ve birlikte dinle gibi modlar geliştirdi.

Live Text

Live Text 📄 ile 7 dilde fotoğraflar üzerindeki yazıları kopyalayıp işlemler yapılabilecek.

Spotlight

Spotlight 🔎 için fotoğraflarda arama özelliği eklendi. Anılarınızı düzenleyip şarkılar ekleyebileceksiniz.

Apple Wallet

Apple Wallet 👝 sadece cüzdan olmaktan çıkıp birçok özelliği destekleyecek. Anahtar özelliği sayesinde otomobillerden tutunda evinize kadar birçok yerde anahtar görevi görecek. Dijital nüfus cüzdanı olarak kullanılabilecek.

iPadOS 15 📳

iPadOS 15

Kuşkusuz iPadOS 15 için Swift Playgrounds özelliği büyük bir coşkuyla karşılandı.

Swift Playgrounds

Swift Playgrounds ile artık yazılım geliştiriciler, iPad ve iPhone platformlarına uygulama geliştirip, süreçleri kolayca takip edebilecek. Bu yeniliği öne çıkaran özelliği ise herhangi bir Mac cihaza sahip olmadan Swift öğrenme olanağı sağlamasıdır.

Quick Notes

Quick Notes bir uygulamada gezinti yaparken not alma ihtiyacı duyduğunuzda kullanabileceğiniz bir özellik. Küçük pencerede açılıp notlarınızı kolayca alıp, uygulamalar arası gezintiler yapabileceksiniz.

Multitasking

iPad cihazıların öne çıkmasındaki önemli etkenlerden biri olan Multitasking içinde çeşitli geliştirmeler yapıldı. Split View özelliğiyle ekranlarınızı bölebileceksiniz. Shelf özelliğiyle uygulamaları toplu şekilde gruplayarak ekranda gösterebileceksiniz.

Widget

iPad için yeni özelliklerden biri ise Widget. iPad ekranları için özelleştirilmiş widgets kolayca kullanabileceksiniz.

Translate

Translate 🇺🇸 özelliğiyle birlikte işletim sistemi bazında çevirilerde yapılabilecek. Çevirilerden hariç writing denemeleride yapabilecek. Yazılardaki istenilen alanların çevirilerini kolayca yapabileceksiniz.

watchOS 8 ⌚️

watchOS 8

Apple Watch artık fiziksel sağlık dışında mental sağlığada dikkat edip, kullanıcılara kolaylık sağlayacak.

Portre Mod

Saat havasından çok iPhone vari bir hava katmak adına artık Portre Modunu kullanarak istediğiniz görselleri ekranınıza koyabileceksiniz.

Message

Mesajlarda olmazsa olmazlarımdan olan GIF, Emoji 🥳 artık gönderilebilecek. Mesaj 💬 atma daha kolay hale getirildi.

Tai Chi & Pilates

Training 🧘‍♀️ uygulamasına Tai Chi ve Pilates seçenekleri eklendi. Egzersiz yaptığınız vakitlerde saat sizi takip edebilecek.

Fitness Plus

Fitness Plus uygulamasında Keith Urban, Lady Gaga ve Alicia Keys gibi sanatçılara da bulunacak.

Mindfulness

Mindfulness 😎 uygulamasıyla beraber kullanıcılara, nefes egzersizleri ve farkındalık eğitimleri aracılığıyla motivasyon pompalamayı hedeflemektedir. Hayata pozitif yönden bakmanızı sağlayacak.

Detaylı bilgi için ziyaret etmenizi öneririm:

Evet Dostlar, birbirinden farklı yeni özellikleri anlatmaya çalıştım. Keyifli okumalar dilerim.

--

--

Android Developer 👨🏻‍💻

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store